Cytobus rozszerza trasę o kolejne lokalizacje

09.09.2022

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu uruchomiło Cytobus, czyli mobilny punkt diagnostyki raka szyjki macicy. Pojazd, wspiera działalność profilaktyczną na rzecz zdrowia mieszkanek Dolnego Śląska w ramach kampanii społecznej #RakChadzaWspak. Kolejny jego przystanek to bieg Ultra Wrocław – Przegoń Raka.

Statystki nie kłamią i niestety nie są optymistyczne. Według najnowszych badań rak szyjki macicy jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u kobiet oraz czwartą przyczyną zgonów nowotworowych kobiet na świecie. Więcej niż 85 % nowych zachorowań odnotowuje się u kobiet zamieszkałych w krajach rozwijających się. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności oraz o wysokich wskaźnikach umieralności na ten nowotwór w porównaniu do innych krajów europejskich. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest niska zgłaszalność Polek na badania profilaktyczne, a to właśnie wczesna diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia dają niemal 100 proc. gwarancję powrotu do zdrowia. Właśnie w tym celu Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zakupiło Cytobus czyli mobilny punkt do badań cytologicznych. Pojazd od kilku tygodni jeździ po Dolnym Śląsku, a celem jego załogi jest promocja diagnostyki tego typu nowotworu, wśród jak największej liczby mieszkańców województwa. Działania DCOPiH realizowane są w ramach kampanii społecznej #RakChadzaWspak, której celem jest promocja w zakresie profilaktyki nowotworów szyjki macicy, piersi oraz dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

– Głównym zadaniem Cytobusa jest dotarcie z badaniami cytologicznymi w ramach Profilaktyki Raka Szyjki Macicy do mieszkanek naszego województwa, do powiatów i gmin, w których dostęp do gabinetów ginekologicznych jest utrudniony ze względu na odległość, a nie rzadko również ograniczenia transportowe – mówi Paweł Zawadzki, wicedyrektor DCOPiH ds. rozwoju. – Według danych z Narodowego Funduszu Zdrowia, objęcie populacji przesiewem Raka Szyjki Macicy wynosiło w 2021 roku jedynie 12.81%, co oznacza, że spośród 777 259 kobiet kwalifikujących się do badania, tylko 99 566 kobiet skorzystało z możliwości wykonania ich. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby poprawić te negatywne statystyki – dodaje Zawadzki.

Kolejny przystanek Cytobusa planowany jest na 10 września, podczas Ultra Wrocław – Przegoń Raka, biegu organizowanego przez Stowarzyszenie Kilometry Pomocy. To charytatywna impreza biegowa na Stadionie Olimpijskim We Wrocławiu, która ma łączyć aktywny tryb życia z profilaktyką nowotworową. Badanie cytologiczne w mobilnym punkcie może przejść każda kobieta w wieku 25-59 lat. Jest ono całkowicie bezpieczne, bezbolesne i trwa niespełna 10 min. Podczas biegu Cytobus będzie czekał na zainteresowane mieszkanki Dolnego Śląska podczas trwania imprezy – od 8:30 do 17:00 na terenie Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Aktualności

06.02.2023

Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak”. Kolejni mają na to szansę.

Czytaj więcej

24.11.2022

#RakChadzaWspak – znane Polki promują profilaktykę

Czytaj więcej

22.09.2022

Rak Chadza Wspak – kampania DCOPiH promuje badania, które przedłużają życie

Czytaj więcej