Pamiętaj o szczepieniach

09.09.2022

Infekcja wirusowa lub bakteryjna jest przyczyną nawet 15-25 proc. nowotworów złośliwych. Dotyczy to przede wszystkim zwiększonego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, prącia, odbytu, głowy i szyi, raka wątroby i żołądka oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego. Jednym ze sposobów na uniknięcie zachorowania na nowotwory związane z infekcją są szczepienia ochronne.

Można się zaszczepić przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (noworodki)
  • wirusowi brodawczaka ludzkiego (dziewczęta).

Co to jest HPV?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego powoduje najbardziej rozpowszechnioną infekcję przenoszoną podczas kontaktów seksualnych. HPV może przez lata nie dawać żadnych objawów, a mimo to osoba zainfekowana zakaża innych.

Czy zakażenie HPV jest groźne dla zdrowia?

Część z ponad 150 opisanych typów wirusów HPV może po-wodować problemy zdrowotne. W ciągu życia ponad 50 proc. aktywnych seksualnie dorosłych zaraża się HPV i przechodzi ostrą lub przewlekłą infekcję. Większość zakażeń ostrych ulega samowyleczeniu i nie powoduje problemów ze zdrowiem. Niektóre szczepy wirusa (szczególnie typy 16 i 18) zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory (gardła, odbytu, odbytnicy i prącia). Zmiany nowotworowe mogą rozwinąć się po wielu latach, a nawet dziesięcioleciach od zakażenia.

Czy można zapobiec zakażeniu HPV?

Szczepienie zapobiega infekcji onkogennymi typami HPV. Jednak jest ono skuteczne tylko u osób, które wcześniej nie były zakażone. Dlatego zaleca się szczepienie dziewczynek zanim podejmą aktywność seksualną (od 9 roku życia). Szczepionka składa się z trzech dawek, które przyjmowane są co sześć miesięcy. Stosowanie prezerwatyw ogranicza, lecz nie zapobiega zakażeniu HPV.

Aktualności

06.02.2023

Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak”. Kolejni mają na to szansę.

Czytaj więcej

24.11.2022

#RakChadzaWspak – znane Polki promują profilaktykę

Czytaj więcej

22.09.2022

Rak Chadza Wspak – kampania DCOPiH promuje badania, które przedłużają życie

Czytaj więcej